Ako na Oktoberfeste s otvorenými ústami v hanbe neostať

Autor: Martin Marušic | 2.9.2010 o 8:01 | Karma článku: 15,83 | Prečítané:  6474x

Ako moslimovia majú svoju Mekku, Židia Jeruzalem, katolíci Lourdes, tak existuje aj mesto, ktoré sa u alkoholikov teší posvätnej úcte. Bavorský Mníchov. Presne pred 200 rokmi bavorský kráľ ženil syna a na lúke za mestom usporiadal konské dostihy s veselicou pre pospolitý ľud. Tento rok bude mať 177. pokračovanie zábava zvaná Oktoberfest (žiadna nezrovnalosť s rokmi, počas vojen a ťažkých obdobiach po nich, sa nekonal). Čo treba vedieť, ako sa na tomto sviatku správať, aby ste nerobili hanbu slovenskému alkoholizmu, vám priblíži piate pokračovanie dokumentárno-náučného cyklu Slopeme s monitorom.

Pravidlo číslo jedna je, že pravý Bavor nikdy nepovie Oktoberfest (a keď už, tak Oggdowafeschd). Pod týmto názvom je to známe hlavne v zahraničí, pre Bavora je to Wiesn. Keď sa opýtate na Wiesn, oni podľa prízvuku samozrejme zistia, že ste cudzinec, ale ocenia, že sa aj zaujímate o miestne zvyky a neprišli ste do Mníchova za účelom ožratia sa a očumovania ženských výstrihov. Pre Nemcov majú tzv. Breissntest (test na prušiakov), pozostávajúci z používania slov ako Muichkaramöin alebo ogschdocha a sledovania, či dotyčný rozumie, na vás to ale skúšať nebudú, nemajte obavy. V zásade Bavori nenazývajú Breissn iba Prusov samotných, ale prakticky každého Nemca bývajúceho na sever od Dunaja a keď príde na národnú hrdosť hľadia na nich ako Zvolenčania na Bystričanov. Inak ak si prisadnete k nim k stolu a dáte sa s nimi do debaty, budú priateľskí.

IMG_2003.JPG
Typický stan a stôl vhodný (hlavne ľavá strana) na prisadnutie

Teraz k samotnému pitiu. Obyčajné pivo sa objednáva ako Maβ - v litrovom krígli. Na Oktoberfest sa varí špeciálne pivo Oktoberfestbier, keď tam budete pýtať Kamzíka, tak sa vám dostane ešte väčšieho pohŕdania ako keby vám povedali, že také pivo sa používa na umytie zubnej protézy. Keďže Nemci musia mať všetko presne napísané, odsúhlasené, potvrdené, v troch kópiach archivované, medzitým stratené a omylom kompostované, znovunájdené a precízne dodržiavané, tak aj všetky pivovary varia Oktoberfestbier rovnako a je vcelku jedno, v ktorom stane od ktorej značky ho dostanete. Menej alkoholická varianta je Radler - pivo zmiešané s citronádou v pomere 1:1. Teraz si fakt nespomínam, či si môžete vypýtať aj nefiltrované kvasinkové pivo Weissbier a jeho citronádovú variantu Ruβn. Asi nie, lebo som nikoho nevidel, kto by to tam pil.

IMG_2007.JPG

Mimochodom Oktoberfest je ako Veľká októbrová socialistická revolúcia - nebýva v októbri. Aspoň nie celý. Začína prvú sobotu po 15. septembri a končí v nedeľu o dva týždne neskôr (teda už v októbri). Na začiatku celej seánsy, o 12:00 Obaburgameista (slov. primátor, súkromne pre poslanca Vincenta Lukáča, ktorý sa ešte nezorientoval v politike - Obaburgameista nie ste) narazí prvý sud. Bookmakeri si mädlia ruky, lebo objem čiernych stávok na to, koľko úderov kladiva bude potrebovať, prekoná aj slovenskú hypersuperextracorgoň ligu. Mimochodom terajší je v tomto macher, má historicky najnižší priemer úderov, posledné dva roky to mal zakaždým na dve rany. Keď tak spraví, tak sa celým priestranstvom ozve: Ozapft is! A začnú čapovať aj vo všetkých stanoch na Theresienwiese. Dovtedy, aj keby ste sa rozkrájali, pivo nedostanete. Aby štamgasti nemuseli čakať celý rok, kým sa to zopakuje, koncom apríla a začiatkom mája sa koná Frühlingsfest, v podstate to isté, ale v menšom.

IMG_3595.JPG
Tohtoročný Oktoberfest vyzerá nádejne, stany už stoja

Nutné povedať, že na Oktoberfeste vďaka cenám nestretnete svoloč a dedinskú holotu a žiaľbohu (alebo chvalabohu, že žiaľbohu) ani veľa Slovákov (spitých). Tento rok bude jedno litrové pivo stáť 8,75€, polka grilovaného kuraťa 9,10€. Napriek cenám som nepostrehol, že by tam boli nejaké socky, ktoré by chceli dojedať po vás zvyšky, ani korheľov, ktorí by si odpíjali z nechránených cudzích pív. Keď si však budete myslieť, že v takom pivnom stane pre sedemtisíc ľudí budete vo vyššej spoločnosti, tak sa dosť mýlite. Takú reprezentatívnu vzorku môže poskytnúť zoznam indiánskych mien, ktoré sme okolo sa baviacim dali. Boli tam: Malá dáva, Prsnatá s praclíkmi, Obťažoval ženy, až mu vybili zuby, Ožratá na mol už o šiestej popoludní, a na ďalšie si bohužiaľ nespomínam.

IMG_2015.JPG
O nemeckých ženách panuje názor, že nie sú veľmi pekné, vzniklo to ale zrejme tým, že Slováci v Nemecku málo pijú.

Inostrancov poznajú veľmi rýchlo podľa oblečenia. Bavorskí muži majú svoje typické Ledahosa s trakmi, ktoré nechajú vyniknúť ich zadkom, bavorská žena zase nosí Dirndl - vtedy sa z nej stane Deandl. Dekolt ako keby vystavený v národnom múzeu je tradičný PR prvok Oktoberfestu už dvesto rokov. Takéto Deandl sú potom veľmi obľúbenou korisťou sukničkárov. Úplný zásah je uloviť voľnú dievča zvané Moila - single.V zásade ale existuje jedno pravidlo. Ak má žena uzol na zástere na ľavej strane, značí to: Som voľná. Ak na pravej: Som zadaná. To však vôbec neznamená, že to špecialistky na obecnú fľandrovitosť striktne dodržujú.

DSCN5996.JPG
Aj keď má uzol na pravej strane, dostala meno Malá Dáva

Špeciálnou kapitolou je muzika. V každom stane vyhráva Blosmusi, čo značí, že veselo popíjajúca skupinka fúka o stošesť do plechových trubíc vydávajúc pri tom zvuky, akoby všetky lode v panamskom prieplave zatrúbili naraz a do toho pochodovali vojaci. Budete si ale musieť na ňu zvyknúť, lebo do šiestej sa iné nehrá a od šiestej zase nenájdete voľné miesto. Ono počuť to raz do roka sa dá vydržať, ak však máte pocit, že predsa treba uši trochu potrénovať, tak podobne hrôzostrašne znie rap z Náhorného Karabachu alebo cimbálovka z Južného Osetska. A nečakajte, že si s Deandl veselo zatancujete. Keďže v stane na to miesto nie je, tancuje sa priamo na laviciach. Chce to dosť obratnosti, lebo previsajúce konce a nedostatok ľudí v strede lavice môže ľahko spôsobiť, že sa ocitnete na zemi.

IMG_2020.JPG
Takto nejako sa zabáva na laviciach

Ešte pomerne dôležité upozornenia. Keď začne kapela hrať zvučku so slovami
Ein Prosit, ein Prosit der Gemütlichkeit
(v zásade to znamená Jedno dobrosrdečné štrngnutie)
tak sa treba pripraviť, že na konci sa štrngá so všetkými naokolo a najlepšie naraz. Znelku vám priblíži nasledujúce video.

 

IMG_2011.JPG
Štrngacia momentka

Posledné pivo dostanete o pol jedenástej a o pol dvanástej utíchne všetko a organizátori začnú predpokladať, že zmiznete zo stanu, aby po vás mohli upratať ten bordel a pripraviť sa na ďalší deň. V žiadnom prípade vám neodporúčam pokúsiť sa ukradnúť krígeľ, ak vás prichytia, strávite noc na policajnej stanici a skončíte s vysokou pokutou. Oficiálne poháre sa tam kúpiť dajú a sú označené, aby sa nedali zameniť s majetkom stanu. Najjednoduchšie je aj tak zájsť do prvých potravín a pri pive určite nájdete ponuku: 5 pív plus jeden Maβ alebo priamo Maβ s litrovou plechovkou piva. Okrem stanov na Theresienwiese, čo je obrovská lúka pôvodne za mestom, dnes v širšom centre asi kilometer od stanice, pôvodne lúka, dnes z veľkej časti asfaltovaná, sa tam nachádza aj množstvo všelijakých kolotočov, že to tam vyzerá ako obrovský dedinský jarmok, ale z fotografií je asi jasné, prečo som im nevenoval toľko pozornosti ako iným objektom.

Ak si myslíte, že viete natoľko dobre po nemecky, že zapadnete, ste dosť trúfalí. Aby ste tam nestáli úplne ako puci, tu je niekoľko najdôležitejších viet v bavorštine aj s prekladom. Keďže nie som súdne overený prekladateľ, tak aj slovenské výrazy som vyberal tak, ako by som ich v danej spoločenskej situácii na Slovensku aj povedal.

Dôležitá slovná zásoba:

Wia kimm i zua Wiesn?, nem. Wie komme ich zum Oktoberfest? slov. Kadiaľ sa dostanem na Oktoberfest?
Sax´n di!
, nem. Sieh an!, slov. Boha jeho!
Hoidd dei Fozzn!
, nem. Halte deinen Mund!, slov. Zavri papulu!
Des (is) a Glumbb.
, nem. Dieser Gegenstand ist qualitativ minderwertig., slov. Je to šmejd.
Ois in Budda?
, nem. Alles in Ordnung?, slov. Šecko v porádku?
Bassd scho.
, nem. Okay., slov. V porádku.
Gschbusi
, nem. Liebe, slov. láska
Bräsa
, nem. Kondom, slov. guma
Obandln
, nem. Anbandeln, slov. flirtovať
Oaschichdige
, nem. Single, slov. nezadaný, nezadaná
Des is mia wuaschd!
, nem. Das ist mir egal!, slov. Mám na saláme.
Wo san de Glos biddschee?
, nem. Wo sind die Toiletten bitte?, slov. De tu máte hajzle?
Deaf i di a Schdiggl begleiddn?
, nem. Darf ich dich ein Stück begleiten?, slov. Môžem ísť chvíľu s tebou?
Gema zu mia oder gema zu dia?
, nem. Gehen wir zu mir oder zu dir?, slov. Ideme na to?
Schnaxln
, to je činnosť vykonávaná po kladnej odpovedi na predchádzajúcu otázku.

Samozrejme v duchu najnovších trendov by bolo CD s nahranou výslovnosťou. To nemám, ale na požiadanie môžem súkromne zaslať mp3 súbor za jedno pivo na Oktoberfeste.

No a na záver som vám pripravil malý kvíz, aby ste sa mohli otestovať, či na ten Oktoberfest ísť môžete alebo je lepšie ostať doma. Každý nech napíše odpovede do diskusie a tam mu oznámim jeho výsledok.

Test:

1.Keď vám bavorský doktor povie vetu: „Ich bräuchte von Ihnen bitte eine Urin-, Stuhlgang- und Spermaprobe." Tak vy:

a)      Neviete, čo vraví.
b)      Vyzlečiete Ledahosn a podáte mu ich so slovami: „Biddschee"

2.Keď Bavora skutočne niečo mrzí a chcel by sa dôstojne a gentlemansky ospravedlniť, povie:

a)      Fei
b)      Öha
c)      Hä

4.Keď ste očarení bavorskou ženou, tak jej poviete:

a)      Du bisd fei ogschdocha!
b)      Du gfoisdma fei!
c)      Du bist fei a rächda Krocha.

5.Napíšte v bavorčine alebo nemčine dvojstranovú esej na tému: ogschdocha.

IMG_3653.JPG
Ťažko na cvičisku, ľahko na bojisku

Takže hor sa do Mnichova a nezabúdajte na starý výrok Járy Cimrmana: Teplé pivo je horší než studená Němka.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Od vraždy Kuciaka prešli dva mesiace, polícia stále tápe

Vyšetrovatelia avizujú, že verejnosť znova požiadajú o pomoc. Čo ich bude zaujímať, zatiaľ nepovedali.

KOMENTÁRE

Vražda Kuciaka bola generačnou udalosťou

Jednému človeku sa ani po 61 dňoch neskrivil vlas na hlave – vrahovi.

KULTÚRA

Bol utiahnutý, na pódiách trpel. Avicii nebol stvorený pre slávu

Po spolupráci s Madonnou mal dojem, že ju sklamal.


Už ste čítali?