reklama

Pojednanie o klávesnici

Táto odborná prednáška bude venovaná klávesnici, predmetu, s ktorým sa dostávame do styku pomerne často. Na rozdiel od iných podobných textov, tento nebude o nejakých obvodoch, ale zosumarizuje výsledky mnohoročnej práce niekoľkých expertných tímov so širokej škály odborov, okrem elektrotechniky, keďže tam už nie je čo nové vymyslieť, to už každý užívateľ do najmenších detailov ovláda. :)

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

História

História klávesnice je pomerne známa a podrobne preskúmaná expertmi na stredovek. Podľa povesti bola vymyslená v trinástom storočí v severnom Taliansku pôvodne ako bojová zbraň. Jej vynálezcom bol benediktínsky opát menom Tasta della Tur (podľa neho je tiež v staršej literature označovaná ako tastatúra, v nemčine sa ten názov zachoval dodnes), keď drevenou doskou, na ktorej si pôvodne cvičil krasopis, mlátil každého mnícha, ktorý stratil kľúče. Z toho pochádza aj anglický názov keyboard. Nutno povedať, že na svoju dobu bola mimoriadne nadčasová. Della Tur ju ešte za svojho života vylepšil. Používal ju na úder naplocho, keď dlaň mal na rubovej strane a palcom pridržiaval lícnu. Celý pohyb pritom pripomínal facku, akurát že na súperovú tvár nedopadla mäkká ruka, ale tvrdé drevo. Aby sa užívateľ ubezpečil, že úder bude mať maximálny účinok, pre rýchlu kontrolu pred činom na miesto, kde má byť palec, napísal controllo, čo sa v priebehu stáročí skrátilo na ctrl. Eventuálne mohol protivníka udrieť hranou dosky, akoby ho sekal mečom. Alternatívnu polohu palca označil ako alternanza, zubom času skrátené na alt. Za zmienku tiež stojí, že podľa niektorých prameňov bol della Tur pôvodom zo Starej Turej. Po ňom jeho nástupcovia klávesnicu ešte vylepšili. Najviac sa o pôvodný koncept opieral apgrejd profesorov z anglického Oxfordu, keď v pätnástom storočí určili miesto, kde by mal dopadnúť nos protivníka, aby ho to paralyzovalo natoľko, že by nebol schopný žiadneho pohybu a ostal stáť ako Lótova žena. Označili ho print screen. Až neskôr sa zistilo, že klávesnica je veľmi praktická nielen na bitku, ale aj na písanie. V priebehu novoveku sa z klasickej klávesnice odštiepilo niekoľko poddruhov. Keď bol britský kráľ Jakub I. pochádzajúci zo Škótska rozhorčený, že anglickí gentlemani na rozdiel od jeho škótskeho dvora vôbec nenadávajú, jedným z jeho opatrení bola výmena písmen Y a Z. Treba priznať, že to bola veľmi účinná metóda. Lordi kliali ako pohania aj pri písaní ľúbostných listov. Časom sa však z toho spamätali a svoju verziu klávesnice zaviedli aj do britských kolónií. Keďže však väčšina moderného softvéru prichádza práve z tých bývalých kolónií, v súčasnosti pri písaní textu zväčša nadávajú pokračovatelia dellaturovej tradície na európskom kontinente. Ďalšiu odnož tvorí francúzska klávesnica, ktorá bola reformovaná počas Veľkej francúzskej revolúcie, keď sa direktórium dozvedelo, že della Tur sa raz pochvalne zmienil o ktoromsi francúzskom kráľovi. Výsledkom je však iba zmätok, keď očakávate Y, stlačíte Z a na monitore sa vám zjaví nádherné W.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Materialovo-technologické výskumy

Veľkými priekopníkmi vo vývoji klávesníc sú Švajčiari. Známy je ich nápad s tlačítkom fonduetaste, ktoré po zmačknutí automaticky objedná u najbližšej donáškovej služby jedlo. Rovnako tak zastávajú popredné miesto v použití nových materiálov na výrobu klávesnice. Legendárny je ich pokus urobiť klávesnicu z čokolády a syra, treba však dodať, že ako bojový prostriedok sa moc neosvedčila a po hladomore v roku 1830 z nej neostal jediný exemplár. Významnejšie použitie má ich nápad modifikovať klávesnicu na použitie aj pre analfabetov. Po stlačení tlačítka älplertaste sa automaticky spustí externé zariadenie, ktoré prevádza hovorenú reč do textu. Kameňom úrazu ostáva, ako si má analfabet prečítať, ktoré tlačidlo to vlastne je.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Vlastnú cestu vývoja nasadili Japonci, keď sa pokúsili zostrojiť jedno tlačítko pre každý znak, ktorý používajú. Keď sa v hangári na letisku v Osake skončili skúšky prototypu, s vyhodnotením ako nevyhovujúce kvôli obrovským rozmerom, v čínskej továrni v provincii Tian-che už mali vyrobených 100 000 takýchto klávesníc po dva doláre za kus. Keďže Japonci o ne neprejavili záujem, bola z toho diplomatická roztržka, čo s nimi. Nakoniec sa ujal nápad generálneho tajomníka OSN tlačítka z klávesnice vybrať, pomiešať a predávať ako puzzle. Doteraz ho nikto nezložil.

Obrázok blogu

detail klávesnice vyvinutej pre teenagerky (prebraté foto)

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Klávesnica a jemná motorika svalov prstov

Klávesnicu a s ňou aj počítač možno ovládať rozličnými spôsobmi. Najúčinnejší je tzv. trojprstový system, keď tri prsty súčasne mačkajú klávesy ctrl, alt a delete (na českých klávesniciach dělejte). Efektivita je na počítačové normy ohromujúca, akurát paleta užitočných funkcií je pri tomto type používania pomerne úzka. Inou možnosťou je dvojprstový vyťukávací systém (občas doplnený o psychologickú pomoc jazyka), ktorý je obľúbený medzi masami, ale existuje isté riziko, že určití jedinci môžu prejsť až do dvojprstového trieskacieho systému, čo výrazne znižuje životnosť klávesnice. Najsofistikovanejší je desaťprstový system, ktorý ale v reále je iba deväťprstovým, keďže ľavý palec celú dobu bezvládne visí nad medzerníkom. Vyvinuli ho IT špecialisti, ktorým vyhovuje, že pri jeho používaní nemusia hľadieť na klávesnicu, ale môžu venovať pozornosť plagátom z časopisu Playboy polepeným po stenách kancelárie. Od nich ho prebrali sekretárky, ktoré sú nadšené, že aj počas písania listov môžu kontrolovať jedálny lístok, či je v súlade s ich diétou. Čoskoro sa ukázalo, že tento systém umožňuje ťažkým IT závislákom pracovať na vývoji programu aj v noci za úplnej tmy a pri vypnutom monitore a dokonca to vylepšuje ich ekobilanciu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

medzi užívateľmi najobľúbenejší typ klávesnice

Klávesnica a životné prostredie

Ochranári životného prostredia stihli zamerať svoju pozornosť už aj na klávesnicu. Biológovia zistili, že je extrémne vhodným biotopom pre rôzne druhy organizmov, v niektorých prípadoch lepším ako Petriho miska. Existujú endemity, ktoré v iných podmienkach ani nežijú. Napríklad unikátny druh tinea rezidualis pizzensis, čo je húsenica, ktorej metabolizmus je životne závislý od talianskej kuchyne v rôznych štádiách rozkladu. Podobne vzácny červík vermis reliquum pillaris živiaci sa vypadanými vlasmi nachádza v klávesnici takmer dokonalé prostredie, pričom dobrovoľní ochráncovia už pozorovali jeho presun z kaderníctiev do budov vybavených počítačmi. Taktiež sa pomerne často v klávesnici nachádzajú probiotické kultúry, ako sa však zistilo, tieto sú do unikátneho ekosystému zavedené umelo, najčastejšie pri prevrhnutí jogurtu. Odborníci na klávesnicovú environmentalistiku zistili, že tieto kultúry vážne narušujú rovnováhu systému a nemajú prirodzeného nepriateľa, čím vytláčajú pôvodné druhy do oblastí, kde sa im dostáva málo potravy. Varovania rozličných ekologických hnutí pred nekontrolovateľným rozmnožovaním probiotických kultúr, ktoré môže viesť až k tomu, že vlastníkovi v nestráženej chvíli môžu utiecť aj s klávesnicou, väčšina majiteľov berie na ľahkú váhu.

Obrázok blogu

nová technológia výroby omamných a psychotropných látok vyvinutá pod vedením albánskeho šľachtiteľa Bakiho Sadikiho (prebraté foto)

Klávesnica a ľudové liečiteľstvo

Hoci klávesnica v dnešnej dobe sa ako zbraň používa iba výnimočne, stále je veľmi nebezpečná. Je napríklad zdraviu škodivé búchať si klávesnicu o hlavu. To je pritom podľa ľudového liečiteľstva najlepší spôsob ako vyriešiť poslanie zle formulovaného alebo nesprávnej osobe poslaného emailu. Pritom to vôbec neobstojí pred vedeckou argumentáciou. Zvláštne, že sa to medzi ľuďmi drží, aj keď bežne dostupný softvér dokáže email odvolať za predpokladu, že si dotyčný tú hlúposť ešte neprečítal. Je to niečo podobné ako keď si ľudia myslia, že na nich na kolotoči pôsobí odstredivá sila, pritom sa jedná o silu dostredivú. Taktiež musí byť na klávesniciach varovanie pred prehltnutím malých častí. Zvyčajne býva nálepka na zadnej strane klávesnice, ale zvyčajne tam nie je, lebo ju už vo výrobe hladní Číňania zjedia. Zjavne nerozumejú nápisu na nej.

priebeh zákernej choroby známej ako klávesnicová chrípka (prebratý obrázok)

Špeciálne tlačítka

Na záver ešte niekoľko slov k špeciálnym tlačítkam. Jedno z nich je tlačítko home, ktorým užívateľ v práci oznamuje počítaču, že minimálne do zajtra má computer fajront, lebo pracovník ide domov. Slúži na to, aby si počítač mohol lepšie naplánovať svoj voľný čas. Ďalším tlačidlom je pause, ktorým užívateľ oznamuje kompjútru, že káva je už hotová. Posledné tlačítko, ktorému bude venovaná pozornosť v tejto prednáške je caps lock. Jeho použitie najlepšie vystihuje príklad z praxe, z jednej internetovej diskusie:
ioko: NAZDAR LIDICKY. JSEM TADY NOVEJ. JAK SE VEDE?
Adam263: Stlac Caps lock.
ioko: JE DEKUJI, TED UZ NEMUSIM MACKAT SHIFT.

Martin Marušic

Martin Marušic

Bloger 
  • Počet článkov:  172
  •  | 
  • Páči sa:  4x

Profesionálny tunelár"Slovo tunelář vymysleli bývalí kvazikomunisté jako součást své předvolební populistické kampaně."Viktor Kožený Zoznam autorových rubrík:  Prihodilo sa miTunelovanieVodné dielaPlanéta ZemHistoria est lux veritatisSlovenská sosajety (vážne)Odpočutékrížom-krážom64 políSlopeme s monitoromMostySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu