reklama

Priehrady pretvárajúce Zillertal

6. November 1780. Bologna. Sadistický profesor anatómie Luigi Galvani, experimentuje s žabími stehienkami, predtým ako ich zje na večeru. Zrazu sa jeho jedlo začne hýbať. Leto 1816. Genfersee. Mary Shelley na papieri stvorí obludu Frankensteina. Napojí ho na prúd elektricky nabitých častíc a obor sa začne hýbať. 1820. Kodaň. Dánsky profesor chémie a fyziky Hans rsted zisťuje kompasom, kde je sever vedľa medeného drôtu. Omylom zapojí obvod. Kompas sa začne hýbať. 29.8.1831. Londýn. Michael Faraday cez slučku medeného drôtu potiahne magnet. A ručička jeho ampérmetra sa začne hýbať.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (17)

13.8.2007

6:58 Viedeň . Hýbu sa hodiny, hýbu sa prímestské vlaky, hýbu sa električky, metro, výrobné linky, žeriavy. Okrem toho sa zapínajú tisíce počítačov, mobilov, obrazoviek, tlačiarní, ventilátorov, klimatizáciii. V centrále rakúskej rozvodnej sústavy sa rozsvietia červené svetlá. Hrozí nedostatok sily pre tieto prístroje. Hoci bežia turbíny dunajských priehrad, spaľujú sa tony uhlia v tepelných elektrárňach a krútia sa Burgenlandské vrtule, akoby chceli celú krajinu zdvihnúť do vzduchu, nestačí to. Operátor zareaguje pohotovo. Telefonuje kolegovi z koncernu Verbund do malého mestečka v Zillertali.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

6:59 Mayrhofen. Šichta dispečera bola doteraz pokojná. Dodáva do domácností 25 000 kW z Fusingau, kde práve prebieha rekonštrukcia a 135 000kW z novozrekonštruovanej staručkej elektrárne Gerlos z roku 1948. Teraz dostáva pokyn z centrály. Elektroinžinier vie, čo má robiť. Bez vzrušenia zadáva pokyny riadiacej jednotke. 17 km od neho sa otvárajú obrovské klapky priehrady Zillergründl. Voda sa valí do opancierovaného potrubia s priemerom štyri metre.

7:01 Häusling. Po prekonaní vzdialenosti 6,5 km a výšky 800 metrov, narazí rýchlosťou 300 km/h prúdiaca voda na dve Francisove turbíny priehrady Häusling, ktoré sa s kvílením rozbiehajú. Do rakúskej siete sa už za pol minúty dodáva výkon 360 000 kW, ktorý Verbund predáva štyrikrát drahšie ako pred dvoma hodinami.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

7:21 Mníchov. V bavorskom veľkomeste sa robia vrásky na čele chlapíkovi v centrále. Štyri bavorské jadrové elektrárne a bezpočet vodných nedokáže zabezpečiť potrebu obyvateľov tejto spolkovej republiky. Hrozí kolaps. Ak by došlo k nedostatku výkonu v sieti, ako prvé by kleslo napätie v sieti a následne by nastal fázový posun medzi napätím a prúdom. To by vyradilo niektoré zdroje a rozdiel by sa dominovo zväčšoval, čím by padla celá energetická sieť. Než ale začne preventívne odpojovať niektoré štvrte od elektriny, telefonuje do sídla Verbundu.

7:22 Viedeň. Mäkkým viedenským prízvukom súhlasne odpovedá elektrošéf na bavorskú hatlaninu jeho kolegu a zároveň upozorňuje kamaráta v Zillertale. Je treba spustiť ďalšieho betónového obra - milión ton vážiacu priehradu Schlegeis. Zároveň Bavora uisťuje, že keby malo prísť k najhoršiemu, má v rukáve ešte ako eso zdrž Stillup, z ktorej za mastné eurá dokáže trošičku vody odpustiť a prehnať ju cez Peltonové turbíny v Mayrhofene, čím mu poskytne ďalších 345 000 kW.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

7:23 Roßhag. Hneď po otvorení klapiek sa v potrubí väznená voda vďaka tlaku 60 barov spôsobenom 600 metrami vodného stĺpca Schlegeisu oprie o štyri Francisove turbíny a postará sa o ďalších 230 000 kW v sieti. Potom pokračuje dlhým potrubím popod hory do Stillupu.

8:43 Mayrhofen. Špička končí a energetik kliká na riadiacom počítači zatváranie Schlegeisu. Kdesi v diaľke prudko zasyčí pohon hydraulického ovládania potrubia v Roßhagu. Zotrvačnosť vody, ktorá sa domáha ďalšieho pohybu, sa snaží roztrhnúť potrubie, ale márne. Z nádrže, ktorá sa tento rok nedokázala naplniť celá, ubudlo dnes niekoľko centimetrov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

9:06 Häusling. Zastavuje sa prívod a fracisky za pozvoľna prestávajú krútiť ako doteká posledná voda. Toto potrubie sa uzatvára hore, pri zdrži. Znova sa otvorí krátko po obede.

23:15 Mayrhofen. Nočná smena dostáva správu z Viedne, že permanentne vrtiace sa Kaplanove turbíny na Dunaji vyrábajú prúd, ktorý nikto nechce. Teraz prichádza veľká chvíľa dvoch obrovských púmp v Häuslingu s príkonom 600 000kW. Priteká k nim popod hory voda zo Stillupu, ktorú tlačia 800 výškových metrov do Zillergründlu. Tá istá, ktorá ráno bola ešte v Schlegeise, plus nejaká zo samotného Stilluptalu. Zajtra ráno roztočí turbíny znova.

23:24 Stillup. Pumpy v Roßhagu sa nenechajú zahanbiť za kolegyňami v Häuslingu a tlačia vodu zo Stillupu späť proti prúdu Zemmbachu do Schlegeisu. Schlegeis sa chystá na ďalší deň.

Poloha

Prejdime si to poporade od východu na západ. Bohužiaľ mapa tej oblasti bola taka veľká, že sa to nepodarilo dať na jeden obrázok.

Obrázok blogu

Wildgerlostal a nádrž Durlaßboden, k nej pridružená elektráreň Fusingau. Nižšie po potoku, nádrž Gmünd a k nej elektráreň Gerlos.

Obrázok blogu

Jadro sústavy. Úplne vľavo zdrž Zillergründl, z nej potrubie k elektrárni Häusling. Do tejto elektrárne vedie aj potrubie z nádrže Stillup, ktoré sa používa pri nočnom prečerpávaní. Zo Stillupu vidno potrubie vedúce do elektrárne v Mayrhofene. V tejto elektrárni je riadiace stredisko celého energetického hospodárstva.

Obrázok blogu

Zdrž Schlegeis a k nej pridružená elektráreň Roßhag. Potrubie vedie popod hory do nádrže Stillup. Dole vidno ešte elektráreň Tuxbach, ktorá je ale napájaná vodou z potokov a má zanedbateľný výkon.

Nádrž Durlaßboden

Obrázok blogu

Jej prevádzková hladina je vo výške 1405 metrov, koruna hrádze 1411 metrov. Objem nádrže je 50,7 milióna m³ vody.

Obrázok blogu

Na dne má dva odberné objekty a na ľavom brehu pri priehradnom múre je bezpečnostný priepad.

Obrázok blogu

Samotný múr je sypaný s tesniacim jadrom zhotoveným z ílov, ktoré sa nachádza v strede. Múr je 83 metrov vysoký a do prevádzky bola nádrž uvedená v roku 1967.

Obrázok blogu

Nádrž Gmünd

Obrázok blogu

Prevádzková hladina vo výške 1190 metrov. Zmestí sa do nej 0,85 milióna m³ vody a do prevádzky bola uvedená v roku 1945. Momentálne v rekonštrukcii.

Zdrž Zillergründl

Obrázok blogu

Prevádzková hladina je vo výške 1850 metrov, kapacita zdrže 87,6 milióna m³.

Obrázok blogu

Múr je zakrivený pôdorysne a aj vo zvislom smere. Koruna je široká 6,7 metra, postupne smerom dole sa betónové monštrum rozširuje a pri päte je široké až 42 metrov.

Obrázok blogu

Celkovo je zabudovaných 1,37 milióna ton betónu. Vysoký je 186 metrov a v korune dlhý 506 metrov. Zdrž bola daná do prevádzky v roku 1988.

Obrázok blogu

Zdrž Stillup

Obrázok blogu

Prevádzková hladina 1120 metrov, koruna vo výške 1124 metrov. Objem zdrže je 6,8 milióna m³.

Obrázok blogu

Múr je sypaný so stredovým asfaltovým tesnením. Vysoký je 23 metrov, dĺžka múru je 480 metrov. Zdrž bola daná do prevádzky v roku 1977.

Obrázok blogu

Zdrž Schlegeis

Obrázok blogu

Prevádzková hladina 1780 metrov. Kapacita zdrže 126,5 miliónov m³. Priehradný múr je vysoký 131 metrov a dlhý 780 metrov. Do prevádzky bola uvedená v roku 1972.

V niektorom ďalšom článku vás zavediem do jej útrob.

Elektrárne

Obrázok blogu

Pohľad na elektráreň Gerlos (jedinú pri ktorej som bol).

Obrázok blogu

Pre porovnanie, Gabčíkovská priehrada má ročnú výrobu 2200 miliónov kWh, ale menší výkon 720 MW, pri prietoku 5040 m³/s. Samozrejme ťažko to porovnávať so špičkovými vodnými dielami v Zillertali, keďže tie veľkú časť roka stoja.

Obrázok blogu

Vľavo novobudovaná moderná elektráreň Gerlos, vpravo, čo vyzerá ako kasárne, stale funkčná stará Gerloská elektráreň.

Obrázok blogu

Nákres dvojitej Peltonovej turbíny v Mayrhofene.

Transport vody

Obrázok blogu

Potrubie zo Schlegeisu do Stillupu prekonáva údolie Floitental na špeciálnom moste, než sa znova zavŕta pod zem.

Obrázok blogu

Hať vo Floitentale zbiera vodu, ktorá sa do vyššie ukázaného potrubia vlieva niekde hlboko pod zemou v okolitých skalách.

Obrázok blogu

Iná hať na Zemmbachu odoberá z tohoto potoka vodu a podpod hrebeň ju odvádza do Schlegeisu. Podobných hatí je viacero, ako ste si určite všimli na mapách.

Obrázok blogu

To je všetko, čo som za dva a pol mesiaca o sústave zistil a vyfotil. Ak ste to vydržali až sem, ďakujem vám za pozornosť.

Martin Marušic

Martin Marušic

Bloger 
  • Počet článkov:  172
  •  | 
  • Páči sa:  4x

Profesionálny tunelár"Slovo tunelář vymysleli bývalí kvazikomunisté jako součást své předvolební populistické kampaně."Viktor Kožený Zoznam autorových rubrík:  Prihodilo sa miTunelovanieVodné dielaPlanéta ZemHistoria est lux veritatisSlovenská sosajety (vážne)Odpočutékrížom-krážom64 políSlopeme s monitoromMostySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu