reklama

Socialistické dôchodky

Dosť často počuť hlasy, že dnešné dôchodky sú malé a nedá sa z nich vyžiť, že ľudia, ktorí celý život pracovali živoria. Preto som sa trochu začal zaujímať o to, aké dôchodky oni dávali svojim rodičom.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (48)

Pred časom som sa pýtal môjho otca, či si pamätá na svojho dedka, ktorý zomrel, keď bol otec ešte malý. Ako prvé mi povedal, že on si iba spomína, ako mu raz plakal, že dostáva taký dôchodok, že mu to nevychádza ani na jedno pivo denne. Vždy, keď tam prišli, tak mu moji starí rodičia nechali nejaké peniaze, aby mohol prežiť. Bolo to v roku 1965 v čase, keď dnešní dôchodcovia už boli v ekonomicky aktívnom veku. Prvá otázka, čo človeka napadne, je že koľko mal odpracovaných rokov. Odpoveď by bola, že nula, treba to ale vidieť v širších súvislostiach. Svoje najlepšie roky strávil na Pijave a neskôr v československých légiach na Sibíri. Celý svoj život pracoval ako maloroľník a vyžil, keď mu ale polia zabrali do družstva, zrazu nemal čo robiť. Na slušný dôchodok nemal nárok, lebo v čase, keď bol ekonomicky aktívny, sa ešte neprispievalo do dôchodkového fondu. Vtedajšia vládnuca generácia, ktorej pozostatky dnes plačú nad svojou sociálnou situáciou ho v podstate podviedla (alebo ak chcete okradla) a pod zástierkou budovania raja na Zemi pre jeho deti mu zobrala obživu. Nepoznám človeka, ktorý by dnes bol v takej situácii, lebo ani pri úvahe, že pivo dnes stojí 30Sk (čo už považujem za drahé pivo) by to stále nevychádzalo ani tisíc korún mesačne. Pred časom sa strhla politická hádka, koľko dnes priemerný dôchodok vlastne je, Sociálna poisťovňa uvádza sumu 8 216Sk (k 31.10.2006) [1].

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pozrime sa ale na to pomocou čísiel. V roku 1966 bola priemerná mzda v československom hospodárstve 1503 Kčs [2]. Zaujímavé je, že v dnešnej dobe sa často dôchodcovia sťažujú na vysoké platy politikov, ale v roku 1966 prezident Antonín Novotný poberal mesačný plat neuveriteľných 180 000 Kčs. Jeho predchodca Antonín Zápotocký aj po menovej reforme poberal v päťdesiatych rokoch dokonca 220 000 Kčs [3]. Menová reforma sa týkala všetkých okrem prezidenta. Pokiaľ by pomer platu prezidenta a priemerného dôchodku z roku 1965 ostal zachovaný, tak dnes by pri dnešných dôchodkoch bral prezident 984 000 Sk mesačne (v skutočnosti je to 172 400Sk). Naopak, keď by sa mal priemerný dôchodok odvíjať z toho istého pomeru k platu prezidenta, tak priemerný dôchodok by bol 1440 Sk. Vtedy proti tomu nikto neprotestoval, lebo to nikto nevedel a obhajcovia tej doby mi tvrdia, že to „určite nie je pravda". Nenašiel som údaj o priemernom dôchodku v roku 1965, ale iba niektoré doplňujúce údaje, napr. že v tej dobe 80% dôchodkýň malo dôchodok do 600Kčs, čo bola rovnaká príjmová situácia ako 8% pracujúcich žien. To by zodpovedalo dnešnej situácii, že 80% dôchodkýň nemá dôchodok vyšší 7330Sk, čo sa dramaticky nelíši od skutočných hodnôt. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Drastický rozdiel je ale pri historickom porovnaní v relatívnom počte poberateľov dôchodkov. V roku 1965 bolo celkovo priemerne 949 000 starobných dôchodcov [2]. Priemerný počet poberateľov starobných dôchodkov v roku 2005 bol 924 285 osôb. K 31.12. 2005 žilo na Slovensku 5 389 180 osôb [4], na území Československa žilo v roku 1965 14 150 000 ľudí [5] [6]. Z toho vyplýva, že dnešných dôchodcov je v pomere k celkovému počtu obyvateľov oveľa viac (17,2% oproti 6,7%).

Teraz to vztiahnem na model vytvorený podľa rozprávky O troch grošoch, ktorý dôchodcovia často spomínajú. V roku 1965 kopáč dával jeden groš svojmu otcovi. Dnes by ale už nedával jednému otcovi, ale 2,57 otcom (resp. 2,57 groša by dal celkovo na dôchodky). Z tohto je potom vidieť, že pokiaľ sa bude rodiť menej detí na tisíc obyvateľov (a tento trend tu je), tak ďalšie a ďalšie generácie budú musieť dávať väčšiu a väčšiu časť svojich príjmov na dôchodky svojich rodičov. Tento vývoj má bohužiaľ potom charakter pyramídovej hry. V pyramídovej hre majú vždy najväčšie výhody práve tí prví, t.j. už dnes sa sťažujúci seniori. Jednoducho tento „trojgrošový" model môže aj skrachovať, keď ho nebude mať kto platiť, navyše je predpoklad, že dĺžka ľudského života sa bude predlžovať, čo spôsobí, že v spoločenskej skupine starobných dôchodcov sa budú „hromadiť" ľudia - budú sa v nej nachádzať v priemere dlhšie ako dnes. Vo všeobecnosti je v tomto modeli ešte rezerva pri šetrení na kopáčovom synovi - detí bude menej, takže výdavky na vzdelanie môžu klesať. Je ale dosť diskutabilné, či by sa ich podarilo aj v plnej miere účinne zrealizovať, lebo školy sa u nás rušia vždy za veľkého odporu rodičov, ktorí nechcú malé deti posielať do vzdialenejších dedín a aj učiteľov, ktorí prídu o prácu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Celkovo ale porovnanie, že kto komu čo platil a platí vychádza pre dnešných dôchodcoch krajne nepriaznivo. Hoci ich pred štyridsiatimi rokmi bolo v aktívnom veku viac, cenová úroveň vtedajších dôchodkov bola k vzťahu k priemernej mzde porovnateľná s dneškom. To znamená, že na každého vtedajšieho dôchodcu dal jeden pracovník na odvodoch ďaleko menej, ako dáva dnešný zamestnanec na nich. Reči o celoživotnom platení poistného je treba brať z rezervou, lebo z celkového príjmu tvorili menej, ako je tomu dnes.

[1] http://www.socpoist.sk/ - internetová stránka Sociálnej poisťovne
[2] Pavel Machonin et al. Československá společnost, Epocha, 1969, Bratislava
[3] Jiří Pernes: Takoví nám vládli, Brána, 2003, Praha,
[4] Informácia o demografickom vývoji v roku 2005, Štatistický úrad SR, http://www.statistics.sk/
[5] Český statistický úřad, http://www.czso.cz/
[6] Výskumné demografické centrum INFOSTAT http://www.infostat.sk/

Martin Marušic

Martin Marušic

Bloger 
  • Počet článkov:  172
  •  | 
  • Páči sa:  4x

Profesionálny tunelár"Slovo tunelář vymysleli bývalí kvazikomunisté jako součást své předvolební populistické kampaně."Viktor Kožený Zoznam autorových rubrík:  Prihodilo sa miTunelovanieVodné dielaPlanéta ZemHistoria est lux veritatisSlovenská sosajety (vážne)Odpočutékrížom-krážom64 políSlopeme s monitoromMostySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu